FUDANJUKU

FUDANJUKU
Kesinlikle dinleyin.

Bangtan Sonyeondan

Bangtan Sonyeondan
Kesinlikle dinleyin.

28 Temmuz 2017 Cuma

Bu Aralar Ne Dinliyorum ~ 5 - Arashi,The Gazette,Flowback,Salu ve daha fazlası


İlgili resim


Selam dünya ben Menolly!

Sonunda yeni bu aralar ne dinliyorum yazısını yazmayı başarıyorum.Baştan aşağı erkek gruplarından kısa kısa bahsedeceğim.Elimde bir sürü erkek grubu var,erkek gruplarına doydum.
Beş oldu bu arada değil mi?Yalnış yazmadım,sayıyı karıştırmadım yani? :D


Arashi,Kat-Tun,KinKi Kids,The Gazette,My First Story,Madkid,x4 gibi isimler var elimde.Çok uzatmadan Arashi ile başlayalım.


arashi ile ilgili görsel sonucu

Az da olsa jpop dinliyorsanız Arashi adını bir yerlerden duymuşsunuzdur.Eminim duymuşsunuzdur.Jpop'un çok satan,popüler erkek gruplarından olan Arashi,aynı zamanda oldukça eski ve oldukça sağlam jpop erkek grubu.


arashi ile ilgili görsel sonucu

Johnny & Associates şirketine bağlı olan(erkek grupları genelde bu şirketten çıkıyor ama bu aralar yetenek kaybetmeye başlıyor) Arashi,kelime anlamıyla Fırtına,5 üyelidir ve Japonyanın en sevilenlerinden,en bilinenlerindendir.
Arashi, (嵐, kelime anlamı Fırtına) Johnny & Associates adlı Japon yetenek ajansına bağlı Japon müzik grubudur.
Grup resmi olarak, 15 Eylül 1999 tarihinde Honolulu, Hawaii'de oluşmuştur. İlk olarak Pony Canyon adlı şirkete bağlı olan grup, Pony Canyon etiketi altında altı single, bir albüm, bir de derleme albüm yayımladıktan sonra Johnny's şirketine bağlı, grubun başarılı yükselişi ile oluşan J Storm etiketine taşınmıştır. Grup 2001 yılında yapmış oldukları bu değişiklikten sonra, sürekli olarak ilerlemiş ve büyük başarılara imza atmıştır.

Grup, ilk büyük çıkışını 2007 yılında yayımladığı on sekizinci single "Love so sweet" ile yapmıştır. Love so sweet adlı şarkı, grubun üyelerinden Jun Matsumoto 'nun rol aldığı dizi "Hana Yori Dango 2" için kullanılmıştır. Single, 2007 de Japonya'nın en iyi satan on single arasına yerleşmiştir ve grubun 400,000 adetten fazla satan ilk yayını(J-Storm ile) olmuştur. 2008 yılında ise Arashi, Japonya'da ki Oricon popüler müzik listelerinde en çok satan on single sıralamasında ilk iki dereceye girmiştir. 524,000 adet satan "One Love" ikinci sıraya yerleşirken, 618,000 adet satarak birinci sıraya yerleşen single "Truth/Kaze no Mukou e" olmuştur.
Bir sonraki yıl ise Arashi'ye daha fazla başarı getirmiş, onları Oricon sıralamalarında dört ayrı dalda da en iyi yapmıştır:
*En iyi yüz single sıralamasında ilk üç sıranın üçüne de oturan grup; birinci sıraya "Believe/Kumorinochi, kaisei" ile, ikinci sıraya "Ashita no Kioku/Crazy Moon~Kimi wa Muteki" ile, üçüncü sıraya ise "My Girl" ile yerleşmiştir.
*En iyi yüz müzik-DVD sıralamasında ilk iki dereceyi alan grup, birinciliğe "5x10 All the BEST! CLIPS 1999-2009" sayesinde, ikinciliğe ise "ARASHI AROUND ASIA 2008 in TOKYO" sayesinde lâyık görülmüştür.
*En iyi yüz albüm sıralamasında ise birincilik koltuğuna "All the BEST! 1999-2009" ile oturmuştur.
*Tüm Japonya'nın kalbini kazanan ve bu kadar başarıya imza atan grup son olarak da en iyi sanatçı ödülünü almıştır.
Bu Oricon tarihinde üçüncü kez görülmüş ve uzun süredir görülmeyen bir başarı olmuştur.
(Vikipedi'den)

arashi ile ilgili görsel sonucu

Arashi'nin eski şarkılarını dinlemeyi özellikle seviyorum,eski müzik klipleri çok büyük keyf veriyor.İzledikçe yüzümde bir gülümseme oluşuyor.Gerçekten güzel.Siz de gidip bir göz atın.
Yaşları büyük olsa da hepsi hala çok yakışıklı görünen beş üyemiz var.Ohno Satoshi,Sakurai Sho,Aiba Masaki(isim tanıdık geldi mi?Bana geldi :D),Ninomiya Kazunari,Matsumoto Jun.Benim en sevdiğim Jun.
Üyeler hakkında bilgiler için,Arashi hakkında detaylı bilgiler için sizi Sonata adlı e-derginin Arashi yazısını okumaya davet ediyorum.Ben Arashi hayranı olmadığım için fazla bilgi veremiyorum.Sadece sizi bu müthiş grubu tanımaya davet edebilirim.
Bu arada Sonata adlı dergide övünmek gibi olmasın kendi yazım olan (ehuehueheu :D) Dansou ve Fudanjuku yazısı da çıkacak.Daha doğrusu Dansou yazısı temmuz sayısı,yani 7. sayıda çıktı,Fudanjuku yazısını ise iki ay sonraki önümüzdeki yazıda okuyabilirsiniz.Jpop hakkında çok güzel yazılar yazan bu dergiden de bi ara detaylı bahsetmek istiyorum.
Unutmadan,dergi editörleri ile konuşup bu işi ayarlayan canım arkadaşım Zeynebe de yeniden arigato :) Fudanjuku için her şeyi yaparız :D


arashi ile ilgili görsel sonucu

Dinlemeniz için bir kaç şarkı tavsiye edebilirim.
Sakura Sake,çıkış şarkıları A Ra Shi,A Day İn Our Life,Sakura,Bittersweet,To Be Free,en yeni çıkan ve çok çok beğendiğim Tsunagu,Wish,Beautiful Days,My Girl,Troublemaker,Face Down gibi bir sürü şarkılarını dinleyin.Benim favori şarkım A Day İn Our Life.

Arashi'den bahsetmişken,diğer Johnys gruplarınının da adlarını vermek gerek.
Kat-Tun,her ne kadar bu aralar pek eskisi gibi olmasa da yine sağlam bir grup.Son çıkan şarkıları Unlock çok dinlediklerimden.
KinKi Kids,adını çok duyduklarımdan,bu aralar Kat-Tun gibi eskimiş gelse de gözatılabilecek isimlerden.KameToYamapi de aynı şekilde.


the gazette ile ilgili görsel sonucu

The Gazette'den bahsedelim biraz.
Ah,aslında bahsedilmesi pek zor bir konu bu.Nasıl başlasam.
Visual kei geçen yıl ortalarında falan,ilk bu tür müzikler dinlemeye başladığımda deneyimlediğim bir tür.O zaman bir süre dinlemiş,sonra pek sevmemiştim.O yüzden visual kei pek sevmem.Dansou sevdiğimi biliyorsunuz,visual kei de onun bir yan tarzı gibi ama,daha çok erkeklerin uyguladığı ve daha etkileyici,çarpıcı ve karanlık görünüyor bence.
The Gazette de bence visual kei'nin en iyi örneği.
Visual kei ve j-metal'i karıştırarak müzik yapan grup,Japonyanın en çok bilinen ve dünyada da popüler olan jpop erkek gruplarından biri.Bir ara,eskiden Türkiyede de baya popüler olmuş.Türkiyede de sevenleri var.


the gazette ile ilgili görsel sonucu

Visual kei baya fantastik ya,müthiş makyajlar,pahalı kostümler,şahşalı ekipmanlar falan :D
Grup Ruki,Kai,Aoi,Uraha ve Reita'dan oluşuyor.Benim favori üyem,yani bias'ım Kai.Gülüşünü seviyorum kendisinin,baya tatlı :D
The Gazette'i sevdiklerim arasında bir yere koysam, 'ara ara severek dinlediklerim' derdim herhalde.Ne çok dinliyorum,ne resmen fanıyım,ne de bütün şarkılarını biliyorum ama yine de severek dinlediklerim var ve bazen dinlerim.The Suicide Circus,İnside Beast,Vortex,The İnvisible Wall,Red bu aralar taktıklarımdan.
The Gazette - The Suicide Circus (üşenip en çok dinlediğimin linkini veriyorum buradan diğerlerine isterseniz ulaşırsınız)


flowback ile ilgili görsel sonucu
Flowback

Flowback,Madkid ve x4 var sırada.Bu üçü de gerçekten sağlam erkek grupları.


x4 jpop ile ilgili görsel sonucu
x4

x4 yeni değil aslında,bir süredir biliyordum.Madkid özellikle güzel,çünkü Change şarkılarına taktım bu aralar.Flowback de yeni keşiflerden.


Madkid

Aşağıdakileri dinleyin:
Madkid - Change (bayılıyorum altyapısı ayrı güzel ıslıklı falan :D)
x4 - Rainbow Road (bence jpop'da en iyi görünen erkek gruplarından)
Flowback - Heartbreaker (buradan Booyah ve Come A Long Way'e de bir göz atmanız tavsiye edilir :) )Geriye j-hiphop keşfetmeye başladığım şu günlerde dinlemeye doyamadığım efsane adam Salu kalıyor.Size bir kaç şarkısını tavsiye edeyim.
Salu - Walk This Way (favorim,adamın ses tonuna,ses rengine bayılıyorum yaah)
Salu - Yedi
Salu - Good Time
Salu - Tomorrowland
Salu - Life Style
Salu ft. Sky-Hi - Sleep Walking (bunu da yeni buldum süper bir duet,Sky-Hi'a da bayılıyorum zaten :D )


my first story ile ilgili görsel sonucu
My First Story
ama çocuk Taka'ya fena benzemiyor muu?Abisidir kendisi.Hatta saçlarını sarı yaptı biraz seçildi sarı yapmadan önce Taka'nın kopyası gibi görünüyordu resmen :D

Ve kapanış olarak,iki jrock parçası var bu günler deneyimlediğim iki gruptan.My First Story(One Ok Rock vokalisti Taka'nın erkek kardeşinin vokalisti olduğu gayet başarılı bir jrock grubu) ve Survive Said The Prophet(bu daha yeni ve önlerinde başarılı bir yol olduğuna inanıyorum).survive said the prophet wabi sabi ile ilgili görsel sonucu
Survive Said The Prophet
İsminin anlamı da grubun kendisi gibi eşsiz, 'Hayatta kal dedi kahin'(ya da peygameber de diyebilirsiniz)

My First Story - Reviver (Vokalist Taka'nın abisi Hiro,Taka ile inanılmaz benziyor ve ikisi de muhteşem)
Surive Said The Prophet - Network System (klip özellikle hoşuma gitti)
Başka yazılarda görüşmek üzere!
Jaa ne minna! ^_^
Logo Design by FlamingText.com

2 yorum:

Oralarda Mavi Birşeyler bulamadım ama...