FUDANJUKU

FUDANJUKU
Kesinlikle dinleyin.

Bangtan Sonyeondan

Bangtan Sonyeondan
Kesinlikle dinleyin.

1 Mart 2014 Cumartesi

Bermuda şeytan üçgeni-Bu suların sırrı ne?

Merhaba arkadaşlar.Herhalde Bermuda Şeytan Üçgeni'ni duymuşsunuzdur.Sularında asla gezinmek istemeyeceğiniz bir yer.Bermuda üçgeni hakkında vikipedi'den yaptığım küçük çaplı araştırmayı da sizlere sunacağım.Ama önce kendi bilgimden Bermuda hakkında konuşmak isterim.

Yakın zamanda öğrendiğim bilgilere göre Bermuda üçgeni Atlantik okyanusunda yerleşen sıradan bir su yığını aslında.Bir kaç asır önce insanlar da onu böyle biliyorlardı...Sade ve normal.
Ama  bu küçük su hiç de onların bildiği gibi bir şey değildi.Bu yüz yıllarca insanların kaybolduğu bir denizdi.Aslında Bermuda üçgeni haritaya baktığınızda rahatça fark edile bilecek bir deniz'in ortasında bir yer.Ama bu yerin sırrı başka.Bu deniz etrafında haraket eden gemileri ve uçakları kaybediyor.Kaybediyor kelimesini duyduğunuzda aklınıza başka bir mana gelmesin.Gerçekten kaybediyor.Bu alan uçakları gökyüzünde donduruyor, hakiki manada.Onların ne enkazı bulunuyor, ne de başka bir iz.İnsanlar hiç var olmamış gibi ortadan kayboluyor.Bermuda Şeytan çgeni gemilere de rahat vermiyor, önünden geçerken onları da yok ediyor.Bir daha izleri bulunamıyor.Bermuda Şeytan üçgeni öylesine bir alan değil, yüz yıllardır bilim adamları sırrını öğrenmeğe çalıştı.Her bilim adamı bir söz söyledi.Manyetik alan'dan da bahs eden oldu, mistik güç'ten de.Ama kimse hala ne olduğunu bilmiyor.Bermuda üçgeni'nden sağ çıkanlar, yani zamanında yardım görenler bütün hadiseyi insanlara anlatıyor.Geminin ve ya uçağın nasıl birden-bire kaybolduğunu, gözlerinin önüne nasıl bir sis perdesi indiğini.Binlerce savaş aracı da bu bölgeden uçarken hayatlarını kaybettiler.Bermuda Şeytan Üçgeni'nin ismi ise onun haritada üçgen bir şekilde görünmesi.Gerçekten de Şeytan gibi.

Rick Riordan'ın Percy Jackson ve Olimposlular isimli eserinde bu Bermuda Şeytan üçgeni var.Percy Jackson isimli serinin ikinci kitabı-yani Canavarlar denizi bu konu hakkında.Kamptan Percy Jackson ve Annabeth Chese, bir de Percy'nin kiklop abisi Tyson yola çıkıyor.Kıvırcık ise Pan'ı aramak ile meşgul.Belki de çok az bir süre önce çekilmiş filmine bakan da var.Filmde Şeytan üçgeni'ne Percy ve Annabeth'in nasıl düştüğünü, akıntıda nasıl kaybolduğunu görmüşsünüzdür.Sonra ise kendilerini Kıvırcığ'ın yanında, yani yetişkin bir kiklop'un ininde bulurlarİşte benim de kafamda o zaman bir soru işareti oluyor.Noktaları bulmaya çalışıyordum.Bütün o uçakları ve gemileri Bermuda Üçgeni alanında yok eden şey ......
Filme baktıktan sonra düşünüyordum.Acaba gerçekten de öyle ola bilir mi?Mermuda Üçgeni'ne düşen insanlar bir yetişkin Kiklop ya da ona benzer bir şeyin ininde uyanıyor mu?

Benim bildiklerim bu kadar.Şimdi de vikipedi'den aldığım alnıntı'yı paylaşmak isterim.

 
Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusunda çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu, eskiden manyetik olduğu sanılan fakat günümüzde bir okyanus akıntılarının etkisiyle oluşan bir doğalgaz kaynağına ev sahipliği yaptığı düşünülen alanın olduğu bölgenin adıdır. Bu bölge Amerikan sahil koruma örgütünün 7 nolu bölge müdürlüğünün 5720 sayılı sirküler yazısında şöyle tarif edilmektedir: "Bermuda üçgeni ya da şeytan üçgeni diye anılan hayal ürünü yer, Atlantik'te,ABD'nin güneydoğu kıyılarında, açıklanamayan gemi, tekne ve uçak kayıplarının çok yüksek oranda yer aldığı bir alandır. Bu üçgenin köşelerinde Bermuda, Florida'daki Miami ve Puerto Rico'daki San Juan olduğu kabul edilmektedir.
Kimsenin açıklama getiremediği bu esrarengiz fenomen, içinde bilim adamlarının da bulunduğu pek çok insan tarafından "doğaüstü bir takım güçlerin yaptırımı" olarak algılandı ve öyle zannedildi. Bu açıklamalar arasında kayıp kıta Atlantis'in orada bulunup (bu düşünceyle paralel olarak Atlas Okyanusu ismini almıştır.) Kayıp Kıta'nın hiçbir zaman anlaşılamayan teknolojik ve manyetik kayıp aygıtlarından birinin etkisinden veya o bölgenin defalarca Dünya dışı varıkların ziyaretlerinde orada yarattıkları manyetik alanın bir etkisi olduğu, hatta Kristof Kolomb'un bile tuttuğu günlüklerde, o bölgede gökyüzünde uçan tanımlanamaz cisimlerden bahsedildiği iddia edilmiştir. Bu esrarengiz üçgen ile ilgili olarak yapılan son iddia ise uzun yıllardır devam eden araştırmaların birkaç yıl önce bir sonuç verdiğinin iddia edilmesi ile ortaya çıktı. Bu son iddiaya göre tüm bu gizemli olaylar aslında basit bir doğal gaz cilvesi idi.
Yer altından fışkıran doğal gazlar, sadece yüksek kara parçalarından değil, deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parcalarıdır. Ancak, okyanusların derinliklerindeki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hâle dönüşürler ve "hidrat" denilen beyaz ve tebeşirimsi  bir madde hâline gelirler. Çok derinlere dalabilen robot kameralarının bu bölgedeki karbeyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarinı resimlemesinden sonra konuya şu bilimsel açıklama getirilmiştir: Bu bölge,Gulf Stream denilen sıcak su akıntısının da geçtiği yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden, bu "tebeşir gazlar" erir ve sudan hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar suyun yoğunluğu azalır. O sırada oradan geçen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Çünkü, yoğunluğu düşen su, gemileri taşıyacak kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Gazın yükselmesi sona erince yoğunluk tekrar eski haline döner ve geride hiçbir iz kalmadan kocaman gemiler kilometrelerce derine gömülmüş olurlar.
Uçakların düşerek kaybolması ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü, motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanına doğru inişe geçer.

Yayınımı bu belgesel ile bitirmek istiyorum.Belki de bizden asırlar sonra Bermuda'nın sırrı çözülür.İnşallah çözülür.Yoksa bu ölümler Dünya'nın sonuna kadar devam edecek.İşte bu da belgesel.

Hoşçekalın, canişkularım! :D


-Alida-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Oralarda Mavi Birşeyler bulamadım ama...