FUDANJUKU

FUDANJUKU
Kesinlikle dinleyin.

Bangtan Sonyeondan

Bangtan Sonyeondan
Kesinlikle dinleyin.

24 Aralık 2016 Cumartesi

Jang Geum'un Rüyası - Bir Kore animasyonu


İlgili resim

Herkese merhaba!

Bazen keşke 4-5 yaşlarımda kalsaydım da hiç büyümeseydim diye düşünüyorum.O zamanlar her şey daha kolaydı,daha masumdu,daha güzeldi.Özellikle o zamanlar televizyonda izlediklerimi ararım hala.Şu an televizyonu açtığımda önüme çıkanlar midemi bulandırıyor.Eskiden izlediklerimin özlemini çekiyorum.Arthur,Rahat Koltuk gibi çizgi filmler yok artık.Belki de hatırlayanlar vardır aranızda bunları.Ne düşünüyorsunuz,benimle aynı fikirde misiniz?

Bu gün de eskiden,küçük yaşlarımda izlediğim bir çizgi filmden,animasyonda bahsedeceğim.


Belki aranızda bilenler vardır,Saraydaki Mücevher adlı kore dizisini.Hatta TRT 1'de yayımlanmış bir dönem.Jang Geum'un Rüyası da bu dizinin animasyon versiyonu gibi.

Saraydaki Mücevher hakkında bilgi için


İlgili resim

Ben küçük yaşlarımdan beri Kore imparatorluğuna,o hanedanlığa falan bayılıyorum.O zamanlarda yaşamak isterdim,hoşuma gidiyor.Hwarang hakkındaki yazımda da bahsetmiştim,o diziyi de bu yüzden çok sevdim.

Jang Geum'un Rüyası,daha iyi yemek pişirmek için sarayda eğitim alan Jang Geum adlı küçük kızdan bahsediyor.Onun yaşamından,sarayda yaşadıklarından bahsediyor.Bu yılın başlarında sanırım,tekrar izlemeye başlamıştım birinci bölümden.Hala sıkıldığımda açıp izlemeye bayılıyorum.

16. yy'lın başında yaşamış olan "Dae" Jang Geum'u yaşamını konu alan animasyon, genelde saraydaki yıllarını konu edinmiştir. Jang Geum daha iyi yemek pişirmek için eğitim alan bir çocuktur. Yemekleri birçok kişi tarafından beğenilmiştir. Kraliyetin gurur kaynaklarındandır. Yemek pişirmenin yanında eski kraliçe ile iletişime geçme görevini de üstlenmektedir. Jang Geum arkadaşlarıyla birçok maceraya atılmıştır.
Küçükken Japonya animesi olduğunu sanıyordum,sonradan Kore yapımı olduğunu öğrendim.Japon animesinden farklı aslında,belli başlı farkları var.Öncelikle animasyon içinde bolca bulunan yazılardan anlamam gerekirdi,Japonya yazısı kanji değil,Kore yazısı hangul olduğunu.İkinci olarak,dizide bolca hanbok(Kore geleneksel giysisi) var.Üçüncü olarak,şarkılardan da anlaşılıyor,animasyonda korece şarkılar var.

Animasyon harika,ben çok seviyorum.hatta küçükken büyüyünce Jang Geum gibi güzel yemek yapacağım diye hayal ediyordum.Dizideki Jeong Ho Min karakterine bayılıyordum,adamdaki nasıl bir havalıktı yaa.Kesinlikle boş zamanlarınızda izlemeniz gereken tatlı mı tatlı,insanın yüzünü güldüren bir animasyon.
Bu arada animasyon(ya da çizgi film) 52 küçük bölümden oluşuyor.
O zaman izleyin,izletin.
Başka yazılarda görüşmek üzere!
Jaa ne minna! ^_^
Jang Geum'un Rüyası vikipedi
Jang Geum'un rüyası izlemek için (Youtube oynatma listesi)

6 yorum:

 1. bunu da izlerim tamam senin sevdiğini. bence de haklısın ben de şöyle diyom bak 5-15 yaş arasında kalmalıyız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen hiç büyümeyelim her şey o yaşlarda güzel.Keyifli izlemeleeeeer Deep. :)

   Sil
 2. sigur rós'un, hoppípolla adlı çok hoş bir parçası vardır. hiç büyümeyelim deyince aklıma o geldi. her seferinde izlemekten keyif alırım.
  https://www.youtube.com/watch?v=mZTb8WxEW78
  keşke hangi yaşta olursak olalım senin dediğin ve sigur rós'un klibinde yer edindiği gibi gönüllerimiz çocuk kalsa.
  şu aralar eski yapımlara ve çok uzun soluklu animelere sardım. geçenlerde galaxy express 999'u seyremiştim mesela. uzayda trenle seyehat yapan bir hanım ablamızı konu alır, bilim-kurgu sevdiğimden beğenmiştim. şimdide tawannanna'nın blogunda keşfettiğim ace of diamond'u seyrediyorum. eski değil ama uzun soluklu bir seri, beyzbol konulu bir spor animesi. bunu da listeme aldım. teşekkür ederim önerin için Aysel. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay dediklerinin hepsini araştıracağım.Rica ederim.Ben teşekkür ederim sana Riv! ^_^

   Sil
 3. Hayatımda gördüğüm en güzel abime filmi diye bilirim off ya keşke devamı çıksaydı ����

  YanıtlaSil

Oralarda Mavi Birşeyler bulamadım ama...